fbpx

2020-szal egy új évtized veszi kezdetét, így soha sem volt jobb alkalom arra, hogy tiszta lappal induljunk, és nagy célokat tűzzünk ki.

Ez nagyon jól hangzik igaz? Akkor mi lenne, ha ezúttal kicsit másként fognánk hozzá? Ahelyett, hogy máris hatalmas nyomást tennénk az év kezdetére, és különféle fogadalmakat tennénk, kezdjük inkább azzal, hogy tudatosítjuk magunkban mire is vágyunk igazán és tűzzünk ki ehhez kapcsolódó célokat.

Tudtad, hogy kutatások szerint az emberek mindössze 8%-a valósítja meg az új évi fogadalmait? Ez elég kevés és nagy baj, pláne, hogy a fogadalmak több, mint 50%-a egészséges életmóddal kapcsolatos változásokat fogalmaz meg pl.: többet járni edzeni, tisztábban/tudatosabban étkezni, fogyni néhány kilót és így tovább.

A fogadalmak, melyek arra összpontosítanak, hogy miből kellene kevesebbet ennünk, vagy éppen többet csinálnunk, ráadásul az egész év folyamán, a testmozgást és a helyes táplálkozást leginkább az utált házimunkához vagy az unalmas kötelező feladatainkhoz hasonlóvá teszi. A célok ezzel szemben ösztönöznek minket, nagyobb teret adnak annak az életmódnak, amit folytatni szeretnénk pl.: egy félmaraton lefutása, megtanulni vezetni, vagy éppen minden héten kipróbálni egy új egészséges receptet. Ezek kézzelfoghatóak, izgalmasak és nem ijesztőek vagy nyomasztóak.

A célok igazíthatóak, változtathatunk rajtuk

Mi a másik probléma a fogadalmakkal? Az, hogy egy évben csak egyszer fogadunk meg dolgokat, és ezt véglegesen tesszük. A célok ezzel szemben rugalmasabbak, hiszen akár havonta, vagy szezonálisan is igazíthatunk rajtuk. Lehet, hogy tavasszal tervezel egy utazást, vagy nyáron az esküvődet, melyre szeretnél valamit elérni, ezek nagyszerű ösztönzők lehetnek és motiválhatnak az előtted álló hetekben, hónapokban.

A célok lehetnek kisebben és reálisabbak

A fogadalmak törekvés jellegűek és egyáltalán nem elég specifikusak. Pl.: ha megfogadjuk, hogy mostantól semennyi cukrot sem fogyasztunk, vagy a heti 0 helyett egyből 5-6-szor edzünk, akkor gyakorlatilag bukásra ítéltük magunkat, még mielőtt elkezdtük volna. Mikor elővesszük a karácsonyra kapott irtó modern és fancy újévi tervezőnket hajlamosak vagyunk túl ambiciózusnak lenni és túlzásokba esni. Arra nem gondolunk, hogy vajon mennyire reális a megvalósítás. A legtöbben beleesnek abba a hibába, hogy túl sokat vállalnak, és túl gyorsan akarják ezeket elérni, tehát nem adunk magunknak elegendő időt céljaink eléréséhez.

Az újévi fogadalmak helyett minden napra tűzzünk ki egy apró kis célt pl.: „ma megiszom 2 liter vizet” vagy „7-8 órát fogok aludni”. A nap végén értékeljük, gondoljuk át, hogy mit sikerült elérnünk, ami közelebb vitt minket a nagyobb egészségügyi céljainkhoz. Ha kisebb célok mellett kötelezzük el magunkat és ezt igyekszünk minél több napon megvalósítani, akkor annál közelebb fogunk kerülni az áhított egészséges életmódhoz. A kisebb és irányítható célok ráadásul azonnali elégedettséggel töltenek el minket.

A célok mérhetőek

A fogadalmak által teret adunk a „kellene” szó beszivárgásának pl.: „többet kellene edzenem”. Ez azt jelenti, hogy minden, amit tervezünk egy lehetőség, amit ha nem teljesítünk, akkor szégyellnünk kell magunkat. A céloknak ezzel szemben konkrétnak és mérhetőnek kell lenniük pl.: „minden este 10 percet meditálni fogok”. Ha egy nap úgy alakul, hogy nem jön össze, gondoljunk arra, hogy ez egy folyamat, nem kell rögtön leszidni
magunkat. Az életmód megváltozatása, egészségesebb mederbe való terelése időbe telik, több hétbe, hónapba és nem a sokak által hirdetett 21 napba! Ne felejtsük el, hogy bármilyen cél elérése elkötelezettséget, időgazdálkodást (pl.: mikor fogunk főzni/edzeni/pihenni stb.) és megfelelő gondolkodásmódot igényel, ahhoz hogy a kísértéseket és akadályokat le tudjuk küzdeni. Minden egyes apró lépéssel haladunk előre az egészséges életmódhoz vezető úton, amely során maradandó pozitív változtatásokat
építhetünk be.

Ha szeretnél még ilyen és hasonló cikkeket olvasni, ne felejts el feliratkozni a hírlevélre ITT!
Ha pedig idén maradandó változásokat szeretnél elérni az életmódodban, jelentkezz be tanácsadásra ITT!